Jak se vyhnout rozmazaným fotografiím

26. 10. 2007 | † 30. 09. 2015 | kód autora: Wp6

Jistě se Vám, tak jako většině fotografů, podaří čas od času zachytit velice zajímavou momentku, ale ouha, v počítači následně zjišťujete, že není vůbec ostrá, ba naopak. Jak se tomuto častému problému zejména začínajících fotografů vyhnout? Právě to se dozvíte v následujícím článku.

obrazek

Tady si uvedeme několik možností a rad pro dosažení požadované ostrosti fotografie:

  • Zaujmutí stabilního postoje - Stát při fotografování stabilně je nezbytné, stejně tak jako správné držení fotoaparátu při zhotovování snímků. Tělo i ruce se Vám pak budou třást daleko méně a fotografie bude ostřejší. Přitom správný postoj vypadá asi takto: Mírně se rozkročte, přičemž jednu nohu natočte trochu ven a jakoby s ní vykročte, tzn. dejte ji o něco více dopředu než druhou nohu. Fotoaparát přitom držte oběma rukama s lokty u těla.
  • Použití fotoaparátu s optickým stabilizátorem - Fotoaparát s optickým stabilizátorem dokáže v dobrých světelných podmínkách pomoci zabránit rozostření fotografie, která je neostrá z důvodu pohybu/třesu rukou. Domníváte-li se ale, že optický stabilizátor zabrání rozostření rychle se pohybujícího objektu, pak jste na omylu. Ani v noci se optická stabilizace obrazu příliš neosvědčí, protože při vyšších časech závěrky, které jsou k pořízení nočních fotografií nezbytné, stabilizátor zkrátka nefunguje přesně tak, jak byste si přáli. Prostě na to nestačí. Proto bývá často lepší při delších expozičních časech použít stativ.
  • Použití stativu - Tato varianta je nejlepší, pokud si přejete mít dokonale ostrou fotografii. Stativ můžete použít ve dne i v noci, a to na fotografování téměř všech statických objektů. Ovšem pozor, ne každý stativ je dokonale stabilní, proto při koupi myslete na to, jaký druh fotoaparátu vlastníte. Pro těžší modely, zvláště zrcadlovky, se jistě budou hodit těžší stabilnější stativy, než pro lehké kompakty. Koupi stativu tedy předem dobře promyslete a nebojte se do něj investovat více peněz. Stativ Vám většinou vydrží na celý život a investice do něj se rozhodně vyplatí.

obrazek

Shrnuli jsme si tedy základní předpoklady pro dosažení ostré fotografie bez rozmazání. Přečetli-li jste si je dobře, jistě už tušíte, který z nich pro Vás bude rozhodující. Jak z uvedených předpokladů - rad vyplývá, nejvhodnějším řešením pro tu nejostřejší fotografii je stativ. Chcete-li se fotografování více věnovat, pak se Vám jeho koupě určitě vyplatí, teď jde už jen o to jeden vybrat. Který z nich pro Vás bude nejvhodnější? Dočtete se v jednom z následujících článků v rubrice "Příslušenství"..

S pozdravem a přáním dobrého světla a spousty inspirací

Vaše Terezka


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky veda-technika

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.