Vybíráme fotoaparát

25. 10. 2007 | † 30. 09. 2015 | kód autora: Wp6

Digitální kompakt nebo zrcadlovku?

Patříte-li mezi ty, kteří shání digitální fotoaparát a neplánují si ho pořizovat jen kvůli občasnému vycvaknutí zajímavé momentky do rodinného alba, ale chtějí se fotografování více věnovat, jistě jste si už tuto otázku položili. Je tedy pro vás výhodnější pořídit si klasický digitální kompakt nebo zrcadlovku? Nejprve je nutné si položit několik důležitých otázek:

  • Hodláte se fotografování věnovat opravdu vážně?
  • Dokážete si na svého koníčka vyhradit dostatek času?
  • Nevadilo by Vám složitější ovládání fotoaparátu a profesionálnějšího počítačového softwaru?
  • Vyžadujete od svého fotoaparátu výbornou kvalitu fotografií s nízkým šumem?
  • Nebude pro Vás problém do fotoaparátu a příslušenství investovat více peněz, třeba i několik desítek tisíc?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli kladně, pak pro Vás bude dobrou volbou nákup zrcadlovky. Odpověděli-li jste kladně alespoň na 4 otázky, pak je pro Vás také výhodnější koupě zrcadlovky, ale před nákupem si odpovědi na všechny body ještě jednou promyslete a zvažte, co je pro Vás opravdu důležité. Ti z Vás, kteří odpověděli kladně na 3 otázky, by mohli zvážit nákup digitálního ultrazoomu, tedy fotoaparátu, který uživateli umožňuje manuální ovládání a do budoucna tak ulehčuje případný přechod na zrcadlovku. Navíc dokáže přiblížit i hodně vzdálené předměty - i když už ne s tak kvalitní kresbou a nízkou hodnotou šumu jako některé objektivy na zrcadlovky (jejich cena se však pohybuje i v řádu desítek tisíc korun). S digitálním ultrazoomem tedy získáte kvalitní mnohostranný fotoaparát za nepříliš vysokou cenu. Nakonec ještě malá rada pro ty, kdož odpověděli na většinu otázek záporně: Je téměř zřejmé, že s fotografováním teprve začínáte nebo se mu prostě jen nechcete blíže věnovat - máte zkrátka jiné koníčky. Pro Vás tu jsou digitální kompakty - s jejich malými rozměry, jednoduchým ovládáním a nízkou cenou Vám jistě bude jeden z nich vyhovovat.

Nejste-li stále rozhodnuti, jaký typ fotoaparátu tedy nakonec zvolit, podívejte se na závěr ještě na souhrn kladů a záporů digitálních kompaktů a zrcadlovek. Věřím, že zamyšlení se nad všemi body a zvážení, co je pro Vás důležitější, Vám pomůže volbu usnadnit:

DIGITÁLNÍ KOMPAKTY obrazek

+ nízká cena

+ malé rozměry a hmotnost

+ jednoduché ovládání

+ zobrazení "živého náhledu" na dispeji

- nižší kvalita obrazu

- nelze vyměnit objektiv

- absence hledáčku

DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY obrazek

+ vysoká kvalita fotografií

+ vysoká rychlost fotografování

+ vysoká funkční vybavenost

+ široká nabídka příslušenství

+ vysoká odolnost

- vyšší cena fotoaparátu

- potřeba většího množství příslušenství

Přeji Vám úspěšné rozhodování a dobré světlo při fotografování ! S pozdravem Vaše Terezka


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.